Zaopatrzenie rowerowej apteczki - czy warto ją zabrać na wycieczkę

Dlaczego warto zabrać apteczkę rowerową na wycieczkę?

Może zabrzmi to banalnie, ale mała apteczka turystyczna zabrana na wycieczkę rowerową potrafi naprawdę wybawić z opresji. Małe zranienia, otarcia, skaleczenia, czy stłuczenia, jakich doznajemy zazwyczaj na rowerze, nie stanowią zagrożenia dla życia, jednak potrafią skutecznie utrudnić dalszą jazdę. Nieodpowiednio zabezpieczone będą rany goić się zdecydowanie dłużej i stanowią ryzyko rozwinięcia się poważniejszego problemu zdrowotnego.

O ile podczas jazdy w mieście możemy liczyć na pomoc przechodniów, kierowców i szybki dostęp do aptek, to podczas wycieczek rowerowych w odosobnione miejsca mini apteczka rowerowa staje się naprawdę niezbędna. W środku lasu nie ma co liczyć na pomoc czy aptekę znajdującą się za rogiem, a niezabezpieczona rana może stanowić poważną przeszkodę w dotarciu do najbliższego punktu z pomocą.

Mini apteczka pierwszej pomocy powinna zostać skomponowana z produktów, które najlepiej sprawdzają się podczas charakterystycznych dla kolarstwa uszkodzeń ciała i schorzeń. Apteczka turystyczna może zostać zapakowana w szczelny pojemnik lub wodoodporną torebkę i być przewożona w zwykłej sakwie czy torbie bikepackingowej — nie ma potrzeby kupować gotowej apteczki, takiej jak te przeznaczone do samochodów.

Co powinno znaleźć się w apteczce rowerowej - wyposażenie

Jak samemu skompletować apteczkę rowerową? Podstawowe wyposażenie apteczki turystycznej to oczywiście produkty pozwalające zabezpieczyć rany powstałe w wyniku upadku — skaleczenia i otarcia naskórka. Warto zaznaczyć, że zranienia rowerzystów powstałe w wyniku przewrócenia się podczas jazdy są zazwyczaj dość rozległe, płytkie oraz znajdują się w charakterystycznych miejscach, takich jak: biodro, kolano, łokieć, wnętrza dłoni.

Co powinna zawierać apteczka turystyczna przystosowana do opatrywania kolarskich ran? Przede wszystkim sprej do dezynfekcji (przypominamy, że ran nie należy odkażać wodą utlenioną czy spirytusem). Do tego zestaw plastrów różnej wielkości, ochronne rękawiczki oraz sterylne gaziki, które przydają się do czyszczenia ran. Dodatkowo apteczka pierwszej pomocy turystyczna powinna zawierać opatrunek w spreju, który lepiej sprawdza się w przypadku rozległych otarć oraz ran w miejscach, z których plastry szybko się odklejają (np. łokieć czy kolano).

Zawartość apteczki turystycznej powinna obejmować również: koc ratunkowy oraz ustnik do wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Apteczka pierwszej pomocy turystyczna musi zawierać podstawowe leki, które pomogą w razie nagłego zachorowania. Najlepiej, żeby były to: leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, węgiel i leki na biegunkę. Apteczkę rowerową warto dodatkowo wyposażyć w pęsetę do wyciągania drzazg, kleszczołapki, spray na komary i kleszcze oraz maść na ich ugryzienia.

Każda osoba powinna chwilę zastanowić się, co powinno być w apteczce turystycznej dopasowanej do własnych potrzeb. Niektóre osoby powinny dodać do wyposażenia leki przeciwalergiczne, inne maść na opryszczkę, a jeszcze inne krople do oczu. Warto poświęcić chwilę na przemyślenie tego, jakie przypadłości trafiają się na najczęściej.

Naszym zdaniem apteczki turystyczne z wyposażeniem nie są najlepszym wyborem, ponieważ nie umożliwiają personalizacji zawartości. Lepsza będzie apteczka turystyczna bez wyposażenia lub mała wodoodporna torba, która z łatwością zmieści się do sakwy podsiodłowej lub innej torby mocowanej na rowerze na czas podróży.

Umiejscowienie apteczki w rowerze

Gdzie powinna znajdować się mini apteczka rowerowa? Najważniejsze jest, aby była łatwo dostępna i dało się ją wyciągnąć z torby lub sakwy nawet jedną ręką (w przypadku skaleczenia drugiej). Apteczka rowerowa nie może być schowana na dnie sakwy, ponieważ to utrudnia do niej dostęp i wydłuża czas potrzebny na opatrzenie rany lub zażycie leków. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za umieszczeniem apteczki pod ręką jest możliwość ubrudzenia pozostałych elementów wyposażenia — jeśli apteczka będzie znajdowała się na dnie dużej torby podsiodłowej wypełnionej odzieżą, to ubrania mogą zostać zachlapane krwią podczas wyciągania mini apteczki turystycznej.

Mini apteczka turystyczna na rower

Na krótkie wycieczki do przewożenia apteczki dobrze sprawdzi się Apidura Expedition Tool Pack, czyli półlitrowa, wodoodporna torba mocowana pod siodełkiem. Apteczka rowerowa pod siodełko to dobry wybór dla osób, które wybierają się na jednodniowe wycieczki i nie muszą korzystać z większych toreb podsiodłowych. Dla rowerowych podróżników, którzy oprócz apteczki turystycznej, potrzebują zapakować na rower dużo więcej sprzętu, polecamy małą torbę na ramę dostępna w kilku wariantach:

Apidura Expedition Top Tube Pack (0,5L)
Apidura Expedition Top Tube Pack (1L)
Apidura Backcountry Rear Top Tube Pack (1L)
Apidura Backcountry Top Tube Pack (1L)
Apidura Racing Top Tube Pack (1L)

Osoby, które korzystają już z torby mocowanej na ramie, za mostkiem mogą spokojnie zamocować drugą torbę przy sztycy. Dzięki temu nie muszą rezygnować ze sprawdzonego i lubianego rozwiązania na przewożenie telefonu czy powerbanka do ładowania nawigacji. Warto zaznaczyć, że spośród wymienionych wyżej toreb Apidura Racing Top Tube Pack (1L) posiada magnetyczną klapkę, którą bardzo łatwo otworzyć nawet jednym palcem, co czyni z niej idealną apteczkę rowerową na ramę.

Sakwy i torby rowerowe w ofercie sklepu rowerowego Trirent

Apteczka rowerowa to tylko jeden z elementów, który możesz przewieźć na rowerze. Jeśli drapiesz się po głowie, zastanawiając się, jak przewieźć hamak, namiot czy kuchenkę turystyczną, mamy odpowiedź na twoje rozterki: torby rowerowe. Sklep Trirent posiada w ofercie torby rowerowe sprawdzonych producentów, takich jak Apidura czy Geosmina. Siedzimy w temacie od lat, sami jeździmy na wyprawy rowerowe i sprawdziliśmy wiele rowiązań, dlatego jesteśmy w stanie doradzić nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach. Nie jesteś pewien czy na Twój rower będą pasować torby lub sakwy rowerowe? Sklep stacjonarny Trirent znajduje się na warszawskim Mokotowie, a wszystkie produkty udostępniamy klientom do przymierzenia na własnym rowerze. Zapraszamy!

Odwiedź sklep rowerowy Trirent na Racławickiej 99a lub zerknij na ofertę toreb rowerowych w naszym sklepie online. W razie jakichkolwiek pytań — dzwoń lub pisz. Chętnie pomożemy!

Kategorie: Rower

Powiązane Produkty

Apidura Backcountry Top Tube Pack 1L Sakwa na ramę

Apidura Backcountry Top...

289,00 zł

Sakwa na górną rurę ramy Apidura Backcountry Top Tube Bag 1L

Przeprojektowana i bardziej funkcjonalna  wersja torby Tube...

Apidura Long Top Tube Pack (2L)

Apidura Racing Long Top...

419,00 zł

Poręczna i pakowna, długa, wodoodporna torba montowana na ramę - na drobną elektronikę, idealna na przekąski i kosztowności.

Pozostaw Komentarz