Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych na zasadach na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku (więcej informacji).  

zamknij

Najczęściej kupowane

Producenci

Promocje

Tagi

Szukaj

Ostatnie posty

Wszystkie posty

Customowe wkładki do butów Superfeet

Z zadowoleniem obserwujemy, jak rozwija się świadomość kolarskiej społeczności w zakresie bikefittingu. To, co jeszcze 5 lat temu uważane było za zbędny wymysł firm rowerowych służący do wyciągnięcia pieniędzy klientów, dziś jest już nieodzowną częścią przygotowań startowych każdego kolarza, który rocznie w siodle spędza sporą ilość godzin. Trudno się dziwić — bikefitting po prostu pomaga na dolegliwości bólowe i znacznie zwiększa komfort jazdy. Dziś zajmiemy się tematem, który w naszym kraju nadal leży na pograniczu egzotyki — customowymi wkładkami do butów rowerowych.

Budowa stopy

Customowe wkładki do butów Superfeet


"Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki"

powiedział kiedyś Leonardo da Vinci, a my podpisujemy się pod tym obiema… stopami! Ewolucja miała przed sobą ciężkie zadanie, kiedy zeszliśmy z drzew i stopy przestały pełnić funkcję podporowo-chwytną, a zaczęły być obciążane całym ciężarem ciała. Tysiące lat wystarczyły jednak, aby nasze stopy przerodziły się w skomplikowany mechanizm, który jest doskonale przystosowany do przenoszenia obciążeń i amortyzowania naszego ciała podczas stania, chodzenia czy biegania.

W stopie znajduje się aż 26 kości, które tworzą 33 stawy otoczone 107 mięśniami o łącznej długości 5,7 metra. Stopa ugina się i rotuje we wszystkich trzech płaszczyznach, co pozwala nam swobodnie chodzić, podskakiwać czy biegać bez odczuwania bólu, czy zmęczenia. Stopy wyposażone są również w elastyczne rozcięgna podeszwowe, które na zmianę kumulują i uwalniają energię podczas chodzenia. Niestety, to wszystko stanowi przeszkodę podczas jazdy na rowerze. Dlaczego? Już wyjaśniamy!

Podczas jazdy na rowerze zależy nam na jak najlepszym przekazywaniu energii generowanej przez mięśnie nóg na pedały. W trakcie pedałowania miękka i elastyczna stopa ugina się, pochłaniając część energii, która mogłaby zostać wykorzystana do napędzenia roweru. Z tego względu kolarzom bardziej przydałyby się sztywne karbonowe deski zamiast stóp (które oczywiście byłyby totalnie bezużytecznie po zejściu z roweru). Uginanie się stopy, to nie tylko strata energii, ale również źródło potencjalnych problemów, które ciężko będzie rozwiązać bez wizyty u fizjoterapeuty.


Giętka stopa przyczyną bólu kolan


Naciskanie na w pełni podpartą stopę nie jest naturalnym ruchem. Podczas chodzenia lub biegania nasza stopa styka się w całości z podłożem tylko przez krótką chwilę. Najpierw dotykamy do ziemi piętą, aby następnie przenieść ciężar ciała na zewnętrzną część śródstopia i w końcowej fazie ruchu dynamicznie napędzić się, odrywając palce od ziemi. To co w naturalnym dla stóp środowiskiem jest błogosławieństwem, na rowerze staje się jedną z najczęstszych przyczyn bólu kolan. Dlaczego?

Uwieziona w bucie o sztywnej podeszwie stopa obciążana jest równocześnie na całej powierzchni. Jeżeli w bucie nie ma odpowiednio dopasowanej wkładki nacisk powodowany przez pedałowanie skutkuje zapadaniem się łuku podłużnego stopy. Efekt? Nasze podudzie rotuje się do środka, a kolano zapada się w stronę ramy roweru, a Ty już po kilkunastu kilometrach łapiesz się za kolano, myśląc - czy to już czas na emeryturę? Cały proces będzie Ci łatwiej zrozumieć oglądając poniższą grafikę. Stabilizacja kolana to jeden z największych plusów stosowania wkładek do butów kolarskich.SnReUlfviBFm5pt6wXZ9xCVHajpxDBWMp-vh29hy

Przekleństwo wygodnych butów


Ponad 90% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, jednak około 40% społeczeństwa w dorosłym życiu cierpi z powodu płaskostopia. Ten zastanawiający fenomen łatwo wyjaśnić, kiedy przyjrzymy się butom, w których chodzimy na co dzień. W latach 70. jeden z popularyzatorów biegania i współzałożyciel firmy Nike, Bill Bowerman stworzył buty sportowe z amortyzacją, która rozleniwiła nasze stopy. Podobnie jak człowiek, który siada na kanapie i przestaje się ruszać, nasze stopy w wygodnych butach pozbawione zostały naturalnych bodźców, które zmuszały mięśnie stóp i podudzi do pracy. Przez to mamy do czynienia z prawdziwą epidemią płaskostopia, które wymaga korekcji zarówno podczas chodzenia, jak i w trakcie jazdy na rowerze. Amortyzacja w butach nie jest oczywiście jednynym czynnikiem powodującym zniekształcenie stóp. Powtarzane kilka tysięcy raz dziennie ruchy sprawiają, że stopa adaptuje się do płaskiego podłoża, jednak kształ butów i amortyzacja odgrywają w tym procesie znaczącą rolę.

Można sobie zadać pytanie - dlaczego w takim razie producenci nie dostarczają odpowiednio wyprofilowanych butów? Dlatego, że nie ma dwóch identycznych stóp. Nie ma też żadnej zależności pomiędzy długością stopy a jej szerokością. Buty produkowane są tak, żeby dało się je założyć na każdą stopę. Poprzez zastosowanie wkładki kasujemy zbędne luzy w buce co przekłada się na efektywność pedałowania oraz na komfort. Dostajemy zwiększony kontakt pięty i śródstopia z wnętrzem buta - co dalej poprzez sztywną podeszwę przekłada się na mocniejszy nacisk na pedały.


Dlaczego custom?


Nawet standardowa wkładka potrafi znacznie podnieść komfort jazdy, rozwiązać problemy bólowe i chronić kolarza przed kontuzjami. Dlaczego więc warto zdecydować się na indywidualnie dopasowaną wkładkę do butów? Każdy z nas różni się, jeśli chodzi o budowę ciała. Mamy różne wielkości i kształty nosów, proporcje kończyn do tułowia i oczywiście — budowę stóp. Standardowa wkładka nigdy nie zapewni takiego dopasowania i komfortu jak customowa.

Indywidualnie dopasowane wkładki do butów Superfeet

Drugim ważnym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z usługi indywidualnego dopasowania wkładek rowerowych są różnice w budowie pomiędzy dwoma stopami tej samej osoby. Szczególnie wysklepienie łuku podłużnego może różnić się między prawą a lewą stopą, a dodatkowe asymetrie, jak skrzywienie kręgosłupa, dodatkowo pogłębiają różnice w budowie. Warto również zaznaczyć, że struktura stopy zmienia się w trakcie trwania naszego życia, a poziom dopasowania wkładek warto sprawdzać i konsultować z bikefitterem lub podologiem raz na 2 lata.


Jak wygląda proces termoformowania wkładki?


Wykonujemy wkładki indywidualne na maszynie fitPOD, zaprojektowanej przez Superfeet. Dlaczego to rozwiązanie? Na rynku istnieje kilka systemów customizacja ale tylko Superfeet pozwala na wyprofilowanie wkładki do stopy nieobciążonej. Koślawości pojawiają się kiedy nogę obciążamy. Wkładki superfeet zatrzymują nadmierną deformację stopy, pozostawiając ją w niezmienionym, indywidualnym kształcie.

Wykonanie customowej wkładki do butów zajmuje około 30 minut. Pierwszym krokiem jest obejrzenie stopy kolarza i obserwacja liniowości pracy kolana w bucie rowerowym i boso. Następnie należy dobrać odpowiedni rozmiar i typ wkładki. Kolejnym krokiem jest podgrzanie termoformowalnej części wkładki, aby w końcowym etapie dopasowania umieścić stopę w szczelnym, plastikowym worku, z którego odsysane jest powietrze. W ten sposób wkładka zostaje dociśnięta do spodniej części stopy i idealnie dopasowuje się do budowy anatomicznej kolarza. Po wystudzeniu wkładek należy je przyciąć, tak aby idealnie pasowały do butów.

Jak wygląda proces formowania wkładek do butów rowerowych

Cała procedura jest bezbolesna, a ciepła wkładka dociśnięta do stopy zapewnia przyjemne uczucie ciepła. Dopasowana wkładka jest gotowa do użycia. Osoby zainteresowane usługą dopasowania wkładek mogą śmiało kontaktować się z naszym fitterem Wojtkiem, który chętnie odpowie na wszystkie pytania.

Superfeet, to producent grający fair. Na wkładki dajemy 60 dniową gwarancję satysfakcji. Można je zwrócić jeśli testy nie wypadną pozytywnie. Jak to wygląda w praktyce? Jeszcze żaden z naszych klientów nie rozstał się z wkładkami.

To po prostu działa.Na wszystkie pytania dotyczące bikefittingu lub wkładek czeka nasz fitter Wojtek dostępny mailowo: bikefitting@trirent.pl lub telefonicznie: +48 695 180 413.

Produkty pokrewne

Freelancerka, copywriterka, projektantka graficzna, fanka kolarstwa gravelowego, bikepackingu i enduro. Początkująca zawodniczka ultra. Kocha wszystko, co związane z rowerami. Kiedy nie jeździ, z całych sił stara się uratować świat działając na rzecz ekologii, zrównoważonego rozwoju oraz walcząc o prawa kobiet. 

Zostaw komentarz